RekisteröitymisohjeRekisteriseloste ja henkilötietojen käyttäminen

Tutustu myös yhdistyksen Facebook-sivuun sekä yhdistyksen avoimeen keskusteluryhmään Facebookissa

A A A
Avatar

Please consider registering
Guest

Haku

— Forum Scope —




— Sama sana —





— Valinnat —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

Rekisteröidy Salasana hukassa?
Otsikon peukutukset 0 Otsikon peukutukset 0 (0 votes) 
sp_TopicIcon
Orkideoita myyntiin yhdistyksen näyttelyyn
sp_NewPost Lisää viesti sp_NewTopic Lisää uusi otsikko
Avatar
s.sipuli
Jäsen
Members
Viestejä: 137
Liittynyt:
9 helmikuun, 2015
sp_UserOfflineSmall Ei kirjautunut
4
3 lokakuun, 2017 - 15:19
sp_Permalink sp_Print
0
sp_QuotePost

Eikö tuo tuuhea Phragmipedium kiinnosta, tai palkittu klooni C. maxima coerulea”Hector”. Nyt sit molemmat tarjouksessa 20€:)

Maxima on ilmeisen innokas kun 4 viikkoa kesäisen jakamisen jälkeen alkoi tekemään kukkavanaa(kuvassa keskellä, oikeanpuoleinen jakopala)! Jaoin sen silloin kun mitään uutta kasvua ei edes ollut käynnissä. Vasemmanpuoleinen myynnissä, verso ja juuret hyvin kasvussa.

IMG_20170925_150421.jpg

Avatar
s.sipuli
Jäsen
Members
Viestejä: 137
Liittynyt:
9 helmikuun, 2015
sp_UserOfflineSmall Ei kirjautunut
3
13 syyskuun, 2017 - 13:50
sp_Permalink sp_Print
0
sp_QuotePost

C. pandurata ja jenkki Paphi ovat myös löytäneet uuden kodin…

Avatar
s.sipuli
Jäsen
Members
Viestejä: 137
Liittynyt:
9 helmikuun, 2015
sp_UserOfflineSmall Ei kirjautunut
2
11 syyskuun, 2017 - 23:40
sp_Permalink sp_Print
0
sp_QuotePost

C. warscewiczii on varattu.

Edellisten lisäksi myyntiin tulee:

-Coelogyne intermedia amppelissa. Uusi verso nyt kasvussa. Hyvällä hoidolla kukintaikäinen jakopala. Kasvaa vielä kiltisti ruukussa eikä ulkopuolella. 12 euroa. Samaan pakettiin saa kaupan päälle myös paljasjuurisen elvytystä vaativan jakopalan(jos ei kokonaan hiivu pois näyttelyyn mennessä).

-Jenkki paphiopedilum 10 euroa, kukintaikäinen jakopala. Tämä on mielestäni tosi upea, suuri mutta kaunismuotoinen kukka, ei mitään bulldog-tyyppistä.. Tyypillinen jenkki väritys, voimakkaat ja kirkkaat värit. Purjeessa omenanvihreää ja mahonginruskeita suuria pilkkuja. Kukkavarsi pitkä, yli 30 cm. Ainoa miinus melko suuret lehdet jenkiksi.

-Angraecum viguieri 5 euroa. Nuori taimi, muttei mikään sintti enää, yli kymmensenttisiä lehtiä 8 kpl..

-Paph. Leeanum 5 euroa. Pian kukintaikäinen jakopala.

-Cattleya maxima semihydrossa muovituopissa 5 euroa. Keskikokoinen kasvi.

Näistä seuraavista haluan myös päästä eroon, kiva jos löytävät hyvän kodin. Vaivanpalkasta ja ruukun/maa-aineksen hinnasta muutamalla eurolla, muiden ostosten kaupan päälle tai ihan ilmatteeksi. Eivät ole kaikki myyntikuntoista priimaa, tai ovat esim. kasvutavaltaan hankalia. Tuon kuitenkin luultavasti paikan päälle, joista halukkaat saavat ottaa, jos ostajia ei löydy. Ilmoittakaa kuitenkin kiinnostuksestanne:

Slc. Jewel Box “Dark Waters”, melko nuori kasvi.

Brassavola nodosa, melko nuori kasvi.

Blc. Mount Hood “Mary” semihydrossa, kukkatupellinen ja ihan hyväkuntoinen. Leveäkasvuinen, mutta pärjännee ruukussaan muutaman vuoden kasvusuuntaa ohjailemalla. Tästä pyydän 5 euroa lähinnä ruukun hintana.

Cattleya loddigesii coerulea “Blue Sky” semihydrossa kukkatupellinen. Kukkinut minulla kerran epämuodostuneella kukalla, mikä ei näyttänyt coerulealta. Tästä pyydän 5 euroa lähinnä ruukun hintana.

Marketti phalaenopsiksia muutama ilmaiseksi.

Coelogyne pandurata ilmaiseksi vain hardcore-kasvattajalle joka ymmärtää lajin leveät kasvuvaatimukset. Semihydrossa isossa ja rumassa astiassa. Muuten kai ihan kukintaikäinen iso kasvi.

Kiitos.

Avatar
s.sipuli
Jäsen
Members
Viestejä: 137
Liittynyt:
9 helmikuun, 2015
sp_UserOfflineSmall Ei kirjautunut
1
9 syyskuun, 2017 - 22:47
sp_Permalink sp_Print
0
sp_QuotePost

Myyn ja toisin orkideayhdistyksen näyttelyyn perjantaiksi ainakin nämä kolme hyväkuntoista orkideaa. Muitakin varmaan, mutta näistä ainakin voin jo huudella, kun ovat kaikin puolin priimaa:

Cattleya maxima var. coerulea “Hector” AM/AOS. Tuore istutus, keskellä ruukkua, versot suoraan ylöspäin. Juuret ja uusi verso nyt kasvussa. Pärjää tässä istutuksessa ainakin 3-4 vuotta. Kukintaikäinen jakopala. Kukkinut ikkunahoidossa. 14 cm ruukku. 25 euroa.

Cattleya warscewiczii, pinkki perusmuoto. Vuoden vanha istutus 12 cm ruukussa. Hyvin asettunut, keskellä ruukkua uusi verso kasvussa, vanhat versot pystyt. Pärjää tässä istutuksessa 3 vuotta. Kukkinut hyvin ikkunalautahoidossa. Kukintaikäinen jakopala. 20 euroa.

Kukintaikäinen Phragmipedium pearcei x wallisii(Memoria Garren Weaver) GreenMixissä, 12 cm ruukussa. Tuuhea hyvinvoiva kasvi. Lehdet pitkät, ohuet ja roikkuvat. Näyttää pitkälti mini cymbsiltä. Lehdet asettuneet melko toispuoleisesti valon suuntaan. 25 euroa.

Keskustelualueen aikavyöhyke: Europe/Helsinki

Suurin käyttäjämäärä: 80

Käyttäjiä juuri nyt:
5 Vieras(ta)

Tämän sivun lukijoita nyt:
1 Vieras(ta)

Aktiivisimmat käyttäjät:

aLycaste: 231

s.sipuli: 137

Teenjuoja: 114

Catasetum: 103

Sirkeli: 102

Pepe: 75

MaNi: 70

veronica: 51

Tillandsia: 40

Labi: 21

Uusimmat käyttäjät:

Tarja Sipponen

Tiina Tähtinen

Irma Honganpuhto

Virpi Nieminen

marisiskokhd

Jouni Tornberg

Salla Nyholm

Päivi Tiitu

oonauunila

Tuuli Koski

Tilastot:

Ryhmät: 1

Aihealueita: 28

Otsikoita: 364

Viestejä: 2910

 

Käyttäjätilastot:

Vieraskirjottajia: 129

Käyttäjiä: 98

Moderaattoreita: 1

Ylläpitäjiä: 1

Ylläpitäjiä: Ylläpito

Moderaattoreita: wphuolto